Utflyttad trålgräns skadar det småskaliga kustnära fisket

Utflyttad trålgräns skadar det småskaliga kustnära fisket. Den utflyttade trålgränsen i Östersjön till 12 sjömil har inneburit att det kustnära småskaliga fisket i området. skadats allvarligt. Detta fiske bedrivs i huvudsak av små trålare med en längd mellan 10 och 24 meter. De landar det mesta av fångsten i svenska hamnar för vidare befordran till till fiskmjölsfabriker. Detta då det inte finns någon fungerande konsumentmarknad för sill i Sverige. Ingen efterfrågan från konsument och inga fiskhandlare som köper sillen/strömmingen.

KR 82 Gitte Marie

KR 82 Gitte Marie. BIld: SPF

Tidigare kunde dessa små båtar fiska i området mellan 4 och 12 sjömil. Nu måste de gå längre ut vilket de inte är byggda för. Dessutom får de av säkerhetsskäl inte fiska för långt från kusten. Det finns inga stora stora trålare som påverkats av trålfiskegränsens utflyttning då de numera i praktiken inte bedriver nåt riktat sillfiske utan bara riktat skarpsillsfiske där de får sill som bifångst. Skarpsill fiskas i huvudsak längre ute till havs.

ON 5 Hilma

ON 5 Hilma. Bild: SPF

Finns inga monstertrålare vid kusten

Påståenden om att ”monstertrålare” fiskar invid kusten som lobbyisterna Konrad Stralka och Sten Frohm för fram i en debattartikel i Aftonbladet är inget annat än en ren lögn. Det har förekommit men inte på länge och det är inte heller nåt problem att inte tillåta de stora båtarna att fiska innanför 12 sjömil. Men de små båtarna som drabbats hårt av den utflyttade trålfiskegränsen kommer på sikt att sluta med sitt fiske då de för närvarande måste ligga långt hemifrån för att kunna bedriva sitt fiske. Idag fiskar de flesta små trålare i Hanöbukten, runt Bornholm och utefter skånska kusten då det där är tillåtet att fiska in till 4 sjömil från kusten.

Utflyttningen av trålfiskegränsen skadar det kustnära småskaliga fisket och påverkar inte det storskaliga fisket. Stralka och Frohm, Baltic Waters och Sportfiskarna kräver i praktiken ett stopp för det småskaliga kustnära fisket. Men ljuger samtidigt om det.

VK 190 Scanö

VK 190 Scanö. Bild: SPF

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.