Litauens största fiskebåtar 2026

Litauens största fiskebåtar 2026 är tre jättestora fabrikstrålare som fiskar i Nordatlnaten, Atlanten utanför Västafrika och ibland till och med i Stilla havet. Dessutom finns några räktrålare som fiskar i Nordatlanten och några pelagiska trålare som fiskar i Östersjön. Antalet båtar har begränsats genom att bara båtar över 200 ton tagits med.

Det kan nämnas att den svenska pelagiska trålaren GG 330 Carmona på 1 197 bruttoton under delar av varje år är flaggad i Litauen och bedriver pelagiskt fiske i Östersjön. Den ägs av Båt GG 330 Carmona AB (familjen Gustafsson) på Dyrön. Under 2026 var den flaggad i Litauen från den 10 februari till 19 mars. Detta har lett till att Banginis UAB skrotat tre av sina äldre trålare.

KL 855 Margiris

KL 855 Margiris. Bild: Alf van Beem. Fri bild.

Största fiskebåtarna i Litauen efter tonnage år 2021, namn, bruttoton, ägare
  1. KL 855 Margiris, 9 499, Klaipeda, Atlantic High Sea Fishing UAB (PP Group)
  2. KL 870 Ieva Simonaityte, 7 765, Klaipeda, Baltlanta UAB (familjen Roth)
  3. KL 872 Simonas Daukantas, 7 765, Klaipeda, Baltlanta UAB (familjen Roth)
  4. KL 946 Vilkas, 3 090, Klaipeda, Marlinas UAB (Ocean Prawns, Reyktal Oü & Alda Seafood)
  5. KL 926 Lokys, 2 772, Klaipeda, Marlinas UAB (Ocean Prawns, Reyktal Oü & Alda Seafood)
  6. KL 898 Taurus, 1 780, Klaipeda, Marlinas UAB (Ocean Prawns, Reyktal Oü & Alda Seafood)
  7. KL 886 Gilija, 543, Klaipeda, Banginis UAB (Algirdas Aušra)
  8. KL 897 Ramus, 233, Klaipeda, Monistico UAB (Oü Monistico, Arne Salong och Tiit Sõber)

Källor: EU:s fiskebåtsregister,

Familjen Roth som är av svenskt ursprung lever i Norge. PP Group (Parlevliet & van der Plas) är ett av världens största fiskeriföretag och sköter även Baltlantas två båtar. Ocean Prawns är ett danskt räkfiskeföretag medan Reyktal är ett isländskt. Bara en av de största litauiska fiskebåtarna har litauisk ägare.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Ett svar på “Litauens största fiskebåtar 2026”

Kommentarer är stängda.