Orimligt sillfiskestopp i Skagerak

Orimligt sillfiskestopp i Skagerak. Det finns mängder med sill i Skagerak. Det stora antalet tonfiskar som kommer till Skagerak varje år tyder på det. Men det är i pratoliken helt förbjudet att fiska sill i Skagerak. Anledningen är att det mycket svaga sillbeståndet i västra Östersjön, den så kallade rügensillen (WBSS). De flyttar sig till Kattegatt, Skagerak och Nordsjön varje år för att äta upp sig och återvänder till Östersjön för att leka. I fisket av sill i Skagerak fångas därför rügensill, nordsjösill och lokal skageraksill i blandade fångster.

Undersökningar visar dock att rügensill bara utgör cirka 10% av fångsterna. Det tyder på att ett småskaligt fiske av sill i Skagerak och Kattegatt inte skulle vara något som helst problem för rügensillen. Som det är nu har det småskaliga fisket bara 200 ton att fiska. Detta är redan uppfiskat för i år. Det här är en helt orimlig situation som slår hårt mot det småskaliga och kustnära fisket som består av några garnfiskebåtar, ett par mindre snörpvadsbåtar och några småtrålare.

Förbudet har redan lett till att två fiskeriföretag med två mindre trålare lades ner och det kommer sannolikt att leda till fler företagsnedläggningar och minskat svenskt fiske om inget görs.

Öppna upp för sillfiske

Lösningen är öppna upp för ett småskaligt fiske i Skagerak och Kattegatt, Detta för att de små trålarna, snörpvadsbåtarna och garnfiskebåtarna ska kunna överleva. Det nuvarande stoppet gör ingen nytta och det småskaliga fisket drabbas onödigt hårt. Med tanke på planerna att begränsa räkfisket och kräftfisket så är trycket på det småskaliga fisket stort. Det blir allt svårare att vara småskalig fiskare. Detta på grund av alla myndighetsbeslut och politiska beslut som skapar problem för det småskaliga fisket.

Ett sätt att hjälpa det småkaliga fisket är att tillåta mer sillfiske i Skagerak. Ett annat sätt är att inte bygga vindkraft på deras fiskeplatser. Ytterligare ett sätt är att införa överförbara fiskerättigheter i det demersala fisket. Då kan antalet fiskebåtar kan minska på ett sätt som inte ruinerar de enskilda yrkesfiskarna.

Ta bort förbudet mot sillfiske i Skagerak och Kattegatt. Gör det möjligt för det småskaliga fisket att fånga sill för idag kan de inte fiska sill då de är för små för att fiska i Nordsjön. Förbudet är orimligt och drabbar det småskaliga kustnära fisket hårt.

Läs mer:

Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.