Sportfiskarnas anklagelser mot Kanalgratis

Sportfiskarnas anklagelser mot Kanalgratis. Jag skrev för några dagar en sammanfattning av tjuvfiskeanklagelserna mot sportfiskeföretaget Kanalgratis. Där utlovade jag en uppföljning med an artikel om organisationen Sportfiskarnas agerande i sammanhanget. Närmare bestämt handlar det om den ansvarige för Sportfiskarna i det aktuella området, Anders Lundin, då han var den som anmälde Kanalgratis till polisen.

Sportfiskarnas agerande

Anders Lundin från Sportfiskarna har i sin anmälan uppgett att han anser att Kanalgratis bland annat ska anmälas då de har stora sponsorer och att det är av allmänt intresse eftersom vi textar våra filmer på engelska. Detta är varför han agerar som han gör, uppger han också i ett polisförhör.

En person ska ha ringt in och uppgett att vi tjuvfiskar uppgav Anders Lundin i sitt förhör. Då han jobbar som fisketillsynsman för området begav han sig genast till platsen. Där träffade han på en grupps från Kanalsgratis. Lundin hade då inget att säga om eventuella överträdelser till Kanalgratis representanter. Enligt hans egna uppgifter i förhör med polisen höll han då tyst om att Kanalgratis skulle ägna sig åt tjuvfiske. Lundin beskriver vidare i sin anmälan att han i samråd med länsstyrelsen beslutade att avvakta med att tala med Kanalgratis angående hans misstankar om tjuvfiske för att istället vänta på att filmen publiceras.

I sitt förhör säger Anders Lundin också att det fanns skyltat mycket väl på alla platser om fiskeförbud där fiskeförbud råder. Det visade sig inte stämma då polisens egna bilder från brottsplatsen i förundersökningen att just dessa skyltarna saknas. Enligt ett annat förhör med en person som finns i utredningen uppges dessutom att de berörda föreningarna inte satte upp skyltarna förrän våren 2024, alltså cirka nio månader efter det påstådda brottet.

Anders Lundin har efter det inträffade blivit anställd som lobbyist för Sportfiskarnas räkning.

Polisutredningen

Resurserna som polisen först satte in i ärendet var mycket omfattande. De skickade patruller till flera fiskeplatser för fotografering. Hela förundersökningen är ett mycket gediget material med kartor, flygfoto, filmer på DVD med video på olika vatten samt förhör med ett tiotal personer. Dock inet med någon av de misstänkta.

Utredningarna skickades sen till Kalmar, Eksjö, Farsta och Stockholm där nya poliser tog vid. De kallade representanter för Kanalgratis till fysiska förhör och för att förmå oss att titta på diverse videor och bilder.

Vissa poliser pressade Kanalgratis representanter för att få dem att erkänna. Poliserna hävdade att bevisningen var vattentät. Men det misslyckades och efter dessa förhör lades polisutredningen ner.

Ekonomiska förhållanden

Jessica Dolk, från förbundet Sportfiskarna, har för sin del uttalat sig i SVT och riktat stark kritik mot Kanalgratis. Hon sa dör att Kanalgratis har en skyldighet att informera om ”hur det egentligen går till” och säger ”Dom tjänar ju pengar på det här…”.

Hon syftade förmodligen på att Kanalgratis är ett företag. Dessutom önskade hon tydligt att Kanalgratis skulle göra gratisreklam för den verksamhet Jessica Dolk själv bedriver såväl som den verksamhet iFiske bedriver. Hon utelämnade även att de själva både på förbundet Sportfiskarna och iFiske frå stora intäkter från fiskekortsförsäljningen i iFiske.

Förbundet Sportfiskarna är en stor aktör inom sportfisket med stora resurser. År 2023 gjorde de en vinst på 2,3 miljoner kronor.  Nästan 14 miljoner i intäkter kommer från 73 000 medlemmars medlemsavgift.

Hur mycket som kommer från fiskekort och från iFiske är oklart men 16 miljoner kommer från något man kallar ”övrigt” i resultaträkningen. Den posten borde nog redovisas mer detaljerat i en ideell förening som lever på skattebetalarna. Posten donationer uppgår till 0,7 miljoner,

En stor del av intäkterna är skattemedel, hela 56,8 miljoner kronor alltså hela 74,84% kommer från ”projektmedel och bidrag” enligt deras egen resultatrapport. Det vill säga från skatter eller skattegrundande bidrag.

Genom att stödja iFiske stödjer du även FishEco och Sportfiskarna, vare sig du vill eller inte. Kanalgratis tycker att det är en dålig situation och att de som vll köpa fiskekort ska göra det direkt från aktuell fiskevårdsförening eller markägare. Detta för att penganr inte ska hamna hos Sportfiskarna.

De inblandade företagen och intressenterna

Kanalgratis är två privatföretag, Kanalgratis Sweden AB och Kanalgratis Europe AB som ägs av Johan Ruhe. De bedriver verksamhet som konkurrerar med verksamhet som Jan Olsson som äger FishEco driver. KAnalgratis Sweden AB gjorde en vinst på 1,3 miljoner kronor år 2023 Medna Kanalgratis Europe AB gjorde en mindre förlust.

iFiske drivs av ett företag som heter Jighead AB. Jighead AB ägs av Kjell Ideskär och Jonatan Medén via bolag, Kyki AB respektive Keep Pushing Group AB. I det sistnämnda företaget är också Lars Wingefors delägare via ett par personliga bolag. I styrelsen för JIghead AB sitter Idesköär och Medén samt Rikard Engström. Jighead AB gjorde en vinst på 5,9 miljoner kronor år 2023.

Sajten iFiske har byggts av Fishy Tech Sweden AB där Jan Olsson (stavar själv namnet Jan Ohlsson) är delägare med 40%. Andra intressenter i Fishy Tech AB är Thomas Abrahamsson (Alvega & Co AB) samt Filip Marko och Gustav Bylund som tillsammans äger Kåda Development AB. I styrelsen sitter Olsson, Abrahamsson, Marko och Bylund.

Jan Olsson driver även Fisheco genom +Klimatpositiv. Det finns två bolag med detta namn, aktiebolaget +Klimatpositiv AB eller den enskilda firman +Klimatpositiv. De ägs båda av Jan Olsson. Fishy Tech Sweden AB hade en liten omsättning som gick runt men inte mer. +Klimatpositiv AB hade en mycket liten omsättning men en i förhållande till omsättningen rejäl vinst. Firman +Klimatpositiv hade en högre omsättning men exakt hur stor eller hur stor vinsten var går inte att få reda på.

Läs mer:

Sportfiskarna har själva svarat på den aktuella kritiken som framförts av Kanalgratis och som jag skrivit om i två inlägg.

 


Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.