Svanen Fiskeri och Larssons

Svanen Fiskeri och Larssons. Svanen Fiskeri AB är det minsta av Rörös fyra större fiskeriföretag. Företaget ägs av Stefan och Roger Larsson och det har en trålare som heter GG 840 Svanen. De två ägarna är de senaste i raden av yrkesfiskare på Rörö med namnet Larsson.

Larssons som har varit delägare i eller ägare av en rad fiskebåtar på Rörö är dock i verkligheten flera olika familjer med samma efternamn. De har dock ett par saker gemensamt. De härstammar från fastlandet innanför Rörö, dvs bygden utanför Kungälv eller från själva Kungälv. De kom till Rörö i slutet av 1800-talet och blev vadfiskare. OCh de har varit delägare i de fiskebåtar på Rörö som burit namnet Svanen.

Vadlaget Svanen

Vadlaget Svanen bildades 1910 och medlemmar var August Larsson (1866-1955), Olof Larsson och Janne Larsson (1859-1934), Albin och Oskar Olsson, Albin, Ludvig, Birger, Ludvig, Emil och Wilhelm Andersson, Otto Malmgren (1873-1949) och Rickard Malmgren (1895-1982) samt Evald, Ernst och Martin Johansson. Den sistnämnde bytte sen efternamn till Rossvik. Vadlaget kallades ”Janne med Lamma” eller ”Svannarna”. August Larsson var kännare.

Båtarna i vadlaget Svanen var GG 393 Svanen, köpt 1907 och såld 1919 samt GG 324 Mode som också såldes 1919. Vadlaget upphörde någon gång kring 1930.

Janne Larsson

Janne Larsson var son till Lars Andreasson (1824-1869)  som föddes i Torsby socken utanför Kungälv) och Katarina Eliasdotter (1822-1872) från Harestad. De flyttade till Rörö där de bodde när de dog. Janne Larsson var gift med Susanna Arvida Andreasdotter (1865-1955). Hon hade tidigare varit gift med Lars Jakob Hansson (1840-1900) som föddes i Drøbak, Norge, i dennes andra gifte.

Susanna Arvida Andreasdotter var född på Rörö och dotter till Andreas Olsson (1816-94) och Sofia Andreasdotter. Sofia Andreasdotter var från Torsby utanför Kungälv medan Andreas Olsson föddes på Rörö. Han var son till Olle Olofsson (1784-1840) och Kerstin Eriksdotter (1787-1860) som var född i Hönö-Röd.

I sin tur var Olle Olsson son till Olof Nilsson (1744-1794) som föddes i Ryd på Björkö, dvs samma by som familjen Ryberg (Themis Fiskeri) på Rörö fått sitt namn från och härstammar från. Olof Nilsson fru Annika Olofsdotter (1747-1821) var född på Rörö i en släkt som har många kopplingar til Björkö men bott på Rörö sen i alla fall på 1500-talet.

Sillperioden

De tycks som om Rörö haft en stor inflyttning under slutet på 1700-talet och början av 18000-talet. Det har så fall med sillperioden att göra. Vid Långholmen på Rörö fanns ett skärgårdsverk (Boman, byggt 1808) och dessutom fanns Blidbergs (1787), senare Gustaf Palms, vid Apelviken på samma ö.

Tarras och Anderssons 1803 byggda skärgårdsverk på Rammen (holme tillhörande Rörö) var mycket stort. På Rammen fanns också ett mindre salteri, Ramviken som anlades år 1805. Även på Rörö fanns  ett litet salteri med olika lokala ägare, Halaberget.

1900-talet

En son till Lars Jakob Hansson och Susanna Arvida Arvidsdotter var Arvid Carl Larsson (1899-1972). Han var i sin tur far till Jan Larsson (1935-2021) och Inger Larsson som var gift med Rolf Karlsson som bland annat var delägare i GG 760 Ran och GG 791 Biscaya. Jan Larsson och hans fru fick sönerna Roger och Stefan Larsson som är dagens ägare av GG 840 Svanen.

August Larsson, Harry Larsson, Jan Larsson och Rickard Malmgren var ägare av GG 840 Svanen nummer 2. Nästa båt med samma namn ägdes av Harry Larsson, Sture Larsson och Jan Larsson som också tillsammans ägde den som följde därefter. Den nuvarande GG 840 Svanen ägdes förmodligen först av samma tre personer för att sen tas över av Jan Larsson hans söner.

August Larsson

August Larsson var son till Alfred Larsson (1874-1924) från Kungälv och Olivia Emilia Berndtsson (1853-1940) från Marstrand. Han hade sonen Harry Larsson (1915-91) med Emma Lovisa Bryngelsson (1893-1974).

Emma Lovisa Bryngelsson var född på Rörö som dotter till August Bryngelsson (1854-1941) från Öckerö och Amanda Lovisa Andersdotter (1860-1905) från Rörö. Hon var i sin tur dotter til lotsen Anders Christiansson-Scherman (1824-1907) som föddes i Krossekärr på Tjörn och Charlotta Eliasdotter (1822-98) från Björkö.

Harry Larsson var gift med Ingegerd Sigrid Karlsson (1917-2006) från Hyppeln. De hade två barn varav Sture Larsson (1944-2004) var ett.

August Larssons syster Evelina Alfrida Charlotta Larsson (1882-1956) var gift med Oskar Augustsson (1874-1930).

August Larsson och svågern Oskar Augustsson (Johansson) var ägare till GG 393 Svanen. Ägare av den första GG 840 Svanen var August Larsson, Rickard Malmgren, Alfred Larsson och Oskar Augustsson. August Larsson, Harry Larsson, Jan Larsson och Rickard Malmgren var ägare av GG 840 Svanen nummer 2. Nästa båt med samma namn ägdes av Harry Larsson, Sture Larsson och Jan Larsson som också tillsammans ägde den som följde därefter. Den nuvarande GG 840 Svanen ägdes förmodligen först av samma tre personer för att sen tas över av Jan Larsson hans söner.

Olof Larsson

Olof Larsson har jag inte kunnat hitta på släktforskningsajterna. Men det fanns andra familjer på Rörö som hette Larsson. I alla fall periodvis.

Carl Peter Larsson (Kålle-Per) levde exempelvis mellan 1867 och 1938. Hans far är okänd men en dotter Blenda Carolina Karlsdotter (1895-1990) gifte sig med Rickard Malmgren. Så det är inte otänkbart att Olof Larsson skulle kunna ha varit släkt med Carl Peter Larsson. Detta då Rickard Malmgren och Olof Larssson ingick i samma vadlag. Olle Malmgren var Rickard Malmgren far.

Kålle-Pers mamma var Alma Bernhardina Edvardsdotter (1865 – 1933) från en släkt som delvis levt på Rörö sen 1600-talet. Förfäder med namnet Malmberg tycks innan de kom till Rörö ha arbetat på sillsalterierna vid Bovik på Björkö.

Olof Larsson var delägare i GG 324 Mode och GG 854 Milton. Ägare av den första GG 840 Svanen var August Larsson, Rickard Malmgren, Alfred Larsson och Oskar Augustsson. August Larsson, Harry Larsson, Jan Larsson och Rickard Malmgren var ägare av GG 840 Svanen nummer 2.

GG 324 Mode och GG 854 Milton
Rörö Hamn

Rörö hamn på 1920-talet.

GG 324 Mode hade Albin Andersson, Albin Olsson och Olof Larsson som ägare.

Istället för Mode skaffade sig ägarna 1919 en ny båt som fick namnet GG 854 Milton på 38 ton. Ytterligare en delägare tillkom, Oskar B. Olofsson. Till en början var detta sannolikt en snörpvadsbåt för att med en starkare motor från 1932 ha övergått till trålfiske.

Båten såldes till nya ägare är 1946, bröderna Ragnar och Verner Andersson samt Erik Olsson. 1949 sålde de båten och köpte en ny båt på 44 ton med samma namn och nummer. Den såldes 1970 och var således en av de båtar som fanns i min barndom.

GG 393 Svanen och GG 840 Svanen

GG 393 Svanen hade August Larsson och svågern Oskar Augustsson (Johansson) som ägare.

GG 393 Svanen ersattes för sin del av en ny båt på 34 ton år 1919. Den fick namn men annat nummer, GG 840 Svanen. Ägare till denna båt var August Larsson, Rickard Malmgren, Alfred Larsson och Oskar Augustsson. Troligtvis var detta till en början också enbart en snörpvadsbåt, men troligen började båten med trålning i samband med att en större motor sattes in 1927.

1950 byttes denna mot en ny båt på 43 ton med samma namn och nummer. Ägare till den var August Larsson, Harry Larsson, Jan Larsson och Rickard Malmgren. Denna båt såldes 1959. Båten var en av de första båtarna på Rörö som använde flyttrål. De partrålade ihop med GG 375 Västervåg.

Den nya båt som 1959 köptes av Harry Larsson, Sture Larsson och Jan Larsson var på 60 ton. Detta var båt nummer 4 med namnet Svanen. Den behöll de bara i ett par år då den såldes redan 1962 till förmån för en ny båt på 94 ton som köptes 1963. Denna GG 840 Svanen som ägdes av samma tre ägare behölls desto längre. Ända tills år 1988 då den nuvarande GG 840 Svanen på 152 ton köptes. Båda dessa båtar med namnet Svanen (fast vi sa förstås Svana) kommer jag väl ihåg från min barndom.

Svanen West

Den förra GG 840 Svanen (94-tonnaren som byggdes 1950 och kom till Rörö 1963) fick sen namnet Svanen West och användes först som en turbåt på Marstrand. Men den blev sen en fritidsbåt. Den flyttades sen till Göteborg där den under många år låg vid kaj vid Eriksberg som en fritidsbåt. Båten sjönk vintern 2025 och höggs därefter upp.

Nuvarande GG 840 Svanen

Nuvarande GG 840 Svanen är en vacker modern trålare. Med sin röda färg sticker den ut lite bland alla blå fiskebåtar som finns i Göteborgs skärgård. Den ägs numera av Svanen Fiskeri AB, ett bolag som ägs av Stefan Larsson och Roger Larsson.

GG 840 Svanen

GG 840 Svanen i Rörö hamn

GG 375 Västervåg

GG 375 Västervåg som köptes 1943 ägdes av Torsten Janebratt, Olof H. Hansson, Ossian Olofsson, Justus Olofsson och Vaimar Olsson. Jag antar att Inga Janebratt som öppnade en sytillbehörsaffär i ett hus bredvid Utbults hus i början av 1960-talet var gift med Torsten Janebratt.

Om de hade mycket leksaker vet jag inte, men det är det enda jag minns från affären. Mamma, som sydde mycket, har sagt till mig att det inte var en leksaksaffär utan en sytillbehörs- och tygaffär. Men leksaker hade de, det är i alla fall vad jag minns.

Källor är förutom släktoforskningsajter Hembygdsboken om Rörö och boken Fiskebåtarna och varven liksom allabolag.se och merinfo.se. Och på grudn av alla personer belv det lite av Njals saga av inlägget.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.