Grumligt vatten får rovfisken att försvinna

Grumligt vatten får rovfisken att försvinna, Några resultat från projketet Levande vikar tyder på att det är grumligt vatten som orsakar brist på stora rovfiskar i grunda vikar i Östersjön. Och inte omvänt att grumligt vatten bland annat beror på brist på stora rovfiskar som alla trott tidigare. Detta enligt ett föredrag på Havs- och vattenforum.

Levande vikar

Projektet Levande vikar testar och utvärderar åtgärder för att förbättra miljön i de grunda havsvikarna i full skala. Projektledaren Linda Kumblad från BalticWaters och forskaren Emil Rydin från Stockholms universitets Östersjöcentrum var de som pratde om projektet. Detta utifrån två exempel där de åtgärdat grumligt vatten med lite olika åtgärder.

Genom att minska erosionen på olika sätt kunder de skapa mindre grumligt vatten i de två olika vikarna de berättade om. Det innebar att både växtlighet och rovfiskar kom tillbaks, Rovfiskar i detat sammanhang är kanske framförallt abborre men kanske också gös och gädda. Deras fullskaleförsök visar att det vi förut tagit för givet kanske inte är helt korrekt.

Det vi trott i decennier kan vara fel

I så fall kan vi ha agerat fel i årtionden. Kanske till och med förvärrat läget genom felaktiga åtgärder. För de resultat de kommit fram till tyder på att fisket inte är orsaken tll bristen på rovfisk i Östersjöns vikar och skärgårdar. Utan orsaken är istället erosion och grumligt vatten.

Det ska bli intressant att följa projektet för att se om deras resultat också kommer att st sig när flera försök genomförs. Intressant blir också att se om det går att dra generella slutsatser av deras arbete. Slutsatser som kan få betydelse i hela landet. Och i slutändan bli ju kontentan av det dreas fullskaleförsök att vi i alldeles för många år rent slentrianmässigt skyllt alla möjliga problem på fisket trots att fisket verkar vara en helt oskyldig förlorare i sammanhanget. Vi ska också komma ihåg att yrkesfiskare aldrig har fiskat några större mängder abborre, gös eller gädda inne i vikarna.

Svårt att ändra förutfattade uppfattningar

Men det är svårt att ta till sig vad resultaten från forskningen faktiskt i förlängningen betyder. För trots att Linda Kumblad på scenen tydligt sa att rovfisken kom tillbaks när det grumliga vattnet försvann och att det tydde på att orsakssambanden kanske inte var de vi förväntade hade hon svårt att acceptera det när jag hade ett kort samtal med henne om saken.

Hon menade att vi inte kunde dra slutsatsen att rovfisken kommer tillbaka bara det grumliga vattnet försvinner. Detta trots att hon faktiskt sa det. Det var dessutom exakt vad som hände. Än mindre kunde hon acceptera att det tyder på att fisket inte är orsaken till grumliga havsvikar. Förlust av växtlighet och biologisk mångfald utan förklaringen är erosion och uppgrumlade vatten.

Det hela visar att det är svårt att ändra sådant vi länge trott och sådant som är förutfattade meningar. Men det kanske vi är tvungna att göra. Dett sagt även om det än så länge är lite för tidigt för det. Det går inte att dra generella slutsatser utifrån två exempel. Utan det krävs mycket mer forskning och fler tester för att vi bestämt kan hävda att fisket inte är orsaken till bristen på stor rovfiske i grunda vikar.


Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.