Fiskebåtar byggda vid Hälleviksstrands Slip & Varv

Fiskebåtar byggda på Hälleviksstrands Slip & Varv, namn, år, hemmahamn, köpare

GG 602 Märta, 1914, Styrsö, Carl Carlsson (Carlund), Andreas Carlund, Nils Carlund, Ernst Carlund och Robert Carlund
LL 978 Bris, 1915, Mollösund, Olof Isaksson, Olof Larsson och Frans Albert Isaksson
GG 673 Sylvia, 1916, Styrsö, Alfred Andreasson, Jonas Johansson och Carl Alban Carlsson
GG 668 Alva, 1916, Göteborg, Axel Andersson och Sven Dahlin
LL 1050 Freja, 1916, Mollösund, Adolf Svensson, Wilhelm Tärnberg, Axel Eriksson, Mathias Samuelsson, Axel Carlson, Assmund Strandberg, Johanne Bengtström, Elis Magnusson, Jakob Karlsson och Axel Pettersson
GG 737 Elsa, 1917, Donsö, Karl Malmborg
LL 330 Coriola, 1917, Mollösund, Axel Bergström
GG 812 Zita, 1918, Hönö-Klova, Johan och Albert Johansson samt Mandel Karlsson (Sörensson)
MD 354 Eros, 1918, Åstol, Linus och Alfred Gustafsson, Arvid Carlsson, Oskar och Fritz Mattsson

LL 140 Verdandi, 1920, Mollösund, Patrik & August Persson
MD 441 Dalia, 1925, Åstol, Olof Andersson, Joel och Arvid Johansson samt Louis Larsson
MD 449 Tana, 1926, Åstol, Oskar Olofsson (Hallberg), Frans och Albin Karlsson, Anders G Andersson samt Artur Paulsson
LL 526 Lilly, 1926, Fisketången, Wilhelm Larsson och Gottfrid Karlsson
LL 607 Fylgia, 1927, Fisketången, Helge Andersson och Olof Martinsson
LL 912 Marconia, 1927, Fisketången, Oskar, Albert och Henrik Karlsson (Rodin)
LL 634 Valencia, 1927, Gravarne, Karl Karlsson (Wallin) och John Alfredsson
LL 118 Brittana, 1928, Fisketången, Ivar Alfredsson och Albert Johansson
Bolinder IX, 1928, Stockholm, J & C.G. Bolinders Mekaniska Verkstads AB
GG 112 Nife, 1929, Öckerö, Karl och Janne Simonsson samt Ernst Alexandersson
Bolinder X, 1929, Stockholm, J & C.G. Bolinders Mekaniska Verkstads AB
LL 1047 Valborg, 1929, Stocken, Jacob Andersson d.y.

GG 136 Ceylon, 1930, Hönö-Röd, Fritz Edvardsson och Alf Karlsson
LL 448 Albion, 1930, Fisketången
GG 152 Ella, 1930, Styrsö, Axel och Arthur Johansson
LL 932 Windy, 1930, Gravarne, Rudolf, Verner och David Kristiansson
GG 172 Gunfi, 1930, Hönö-Klova, August Karlsson (Listerberg) och Berner Alexandersson
GG 178 Condor, 1931, Hönö-Röd, Emanuel Karlsson
LL 1047 Zaida, 1931, Stocken, Jakob Andersson d.y.
GG 187 Ronny, 1931, Öckerö, Gunnar, John och Verner Palm samt Folke Nicklasson
LL 635 Judith, 1932, Gravarne, Hylow, David, Nils och Bengt Bengtsson
MD 404 Atlantic, 1932, Åstol, Oskar Kjellberg
GG 228 Rymo, 1932, Rörö, Gottfrid, Bror och Verner Ryberg samt Johan Hilmer Olsson
LL 122 Ruth, 1933, Mollösund, Ernst och Rikard Bernhardsson
LL 911 Björn, 1933, Gravarne, Olof, Sterner och Verner Carlsson
SD 846 Paulona, 1934, Koster,
SD 34 Diana, 1935, Nordkoster, Axel Algot Johander och Sigvard Carlgren

LL 103 Caparen, 1941, Gravarne, Karl Andreasson, Henry Hansson, Knut Andersson och Karl-Allan Karlsson
LL 545 Betty, 1942, Gravarne, Ernst Carlsson (Bennis) samt Karl-Henry, Rolf och Bernt Bennis
LL 78 Nordvåg, 1942, Klädesholmen, Rune Johansson, Albert Andreasson (Fager) och Edgar Fager
GG 346 Libanon, 1943, Öckerö, Vilhelm Utbult, Karl-Gunnar Berntsson och Helge Samuelsson
GG 361 Santos, 1943, Hönö-Heden, Robert Antonsson, Bertil Edvardsson och Harry Ivarsson
GG 503 Öland, 1944, Hönö-Röd, August, Uno och Karl-Olof Korneliusson samt Hjalmar Karlsson
GG 218 Västfjord, 1944, Fotö, Harry, John, David och Gunnar Gustafsson
LL 733 Sunnanland, 1945, Åstol, Oskar, Charles och Knut Mattsson samt Torsten Olsson
SK 1 Sæmundur, 1946, Saudarkrokur (Island)
TH 40 Petur Jonsson, 1946, Husavik (Island)
NK 1 Godaborg, 1946, Neskaupsatdur (Island)
LL 290 Nordanland, 1946, Åstol, Linus och G.L.M. Gustafsson, C.A. Carlsson. K.G.A Arvidsson och L.H.E. Larsson
LL 564 Albatross, 1947, Åstol, Oskar och K.H.O. Karlsson samt L.C.O. Gustafsson
RE 3 Stjarnan, 1947, Reykjavik (Island)
GG 121 Liberty, 1948, Styrsö, Oscar Gerle
LL 767 Västerland, 1948, Åstol, Werner, Wolmar och Henry Johansson (Wernhamn) samt Torsten Olsson
GG 218 Västfjord, 1948, Fotö, Harry, John, David och Gunnar Gustafsson
GG 490 Vingaland, 1948, Fiskebäck, Sterner och Alvar Johansson samt Hilding Jonsson
LL 314 Zenith, 1949, Mollösund, Mårten, Bertil och Anders Skantze
GG 856 Ceylon, 1949, Fotö, August och Alf Jansson samt Emil Börjesson
GG 324 Tahlona, 1949, Hönö-Klova, Georg, Stig, Gösta och Gunnar Johansson

GG 280 Sländan, 1950, Fotö, Gunnar Börjesson
LL 733 Midway, 1950, Åstol, Knut Lennart, Charles och Oskar Mattsson samt Lars Larsson
LL 537 Gullskär, 1950, Dyrön, Karl Erik, Harald och Hans Karlsson samt Edvard och Sören Olsson
GG 886 Boren, 1951, Hönö-Röd, Olof, Stig och Sven-Åke Leonardsson
MPT-1045, 1951, Klaipeda (Sovjet)
LL 607 Fylgia, 1954, Fisketången, John, Helge och Kurt Andersson samt Karl och Leif Helgesson
LL 385 Brill, 1955, Åstol, Alrik och Roland Johansson, Lars Larsson och Bernt Berntsson
GG 479 Ryvingen, 1955, Hönö-Röd, Helge Carlsson
Südheide, 1956, Bremerhaven (Tyskland)
GG 402 Britta, 1956, Hönö-Röd, Gustav Karlsson
GG 158 Luna, 1957, Knippla, Bruno och Windy Falkman samt Sven Johansson
LL 705 Arkö, 1957, Dyrön, Evert och Algot Pettersson samt Arne och Stig Aronsson
SD 420 Lagun, 1957, Styrsö (Strömstad), Rune Niklasson, Axel Johansson och Karl-Evert Danielsson
LL 283 Portland, 1958, Klädesholmen, Curt Andersson, Lars-Erik Larsson, Erik Johansson och Arne Öhrberg
LL 736 Pater Noster, 1959, Åstol, Frans, Holger och Östen Olsson, Olof Johansson samt Sven Karlsson
LL 370 Östanvåg, 1959, Rönnäng, Olof och John Olsson, Emil Sandberg, Herbert Rutgersson samt Manfred Andersson

GG 166 Mariana, 1960, Hönö-Röd, Ingvar, Ingemar och Ove Corneliusson samt Einar Midefelt
LL 314 Zenith, 1960, Mollösund, Sigward Carlsson (Knippla Skeppsvarv) som sålde till Anders, Bertil och Malte Skantze
GG 210 Junis, 1961, Knippla, Karl-Olof, Donald, Evert och Erling Karlsson
LL 487 Nordfors, 1961, Rönnäng, Arne, Kurt, Olof och Sven Olsson
LL 714 Shetland, 1962, Mollösund, Karl-Erik Larsson, Olof och Bengt Olle Olsson samt Jean Andersson
GG 305 Klondyke, 1963, Hönö-Röd, Uno Korneliusson, Hans och Ove Johansson
GG 481 Halsvik, 1963, Styrsö, William och Karl-Otto Nilsson, Hans Kristensen, Lars Larsson
SD 497 Garm, 1963, Resö, Allan och Sven Olof Olsson samt Sune Allansson
GG 705 Arkö, 1964, Dyrön, Evert och Algot Pettersson samt Arne och Stig Aronsson
LL 875 Måseskär, 1964, Mollösund, Östen och Tommy Persson samt Bengt Axelsson
GG 578 Carmita, 1965, Kyrkesund, Gunnar Jansson och Arne Andersson
GG 41 Polarö, 1966, Öckerö, Henry, Sanfrid, Aste, Morgan och Per Åke Börjesson

LL 389 Kristina, 1979, Käringön
LL 41 Risö, 1984, Bohus-Malmön
VG 25 Almy West, 1984, Båtfjorden (Bua), Torkelssons HB (Henry, Ingemar och Henrik Torkelsson

Källor:
Blom, Bornmalm, Bång, Fiskebåtarna och Varven, 2002
Bornmalm, Bång och Fredriksen, Fiskebåtarna & Varven  Skeppsbyggarna 2, 2016
Åke Eriksson, Hälleviksstrands Slip och Varv, Träbiten 106, 1999

Advertisements