Torskarna i Ålands hav. Stora torskar är sällsynta i Östersjön idag med undantag för Ålands havs djupområden. Där finns snabbväxande individer som är friskare än sina artfränder i söder. Detta trots att miljön inte ens tillåter dem att föröka sig där. Nu har forskare undersökt var dessa torskar kommer ifrån.
Torsken i Ålands hav har länge varit ett ekologiskt mysterium för forskare. Salthalten i området är för låg för att arten ska kunna fortplanta sig. Ändå är beståndet livskraftigt och individerna blir dessutom större än i andra delar av Östersjön. Nya studier från Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) tyder nu på att beståndet kan vara en population vars larver transporteras med havsströmmar söderifrån.
Genom experiment där torskägg fick utvecklas i olika salthalter konstaterade forskarna att det är osannolikt att torsken leker i området kring Ålands hav, vars salthalt är 7,5 promille. De lägsta salthalter där livskraftiga larver kunde utvecklas var 9-10 promille, vilket är nivåer som motsvarar norra Egentliga Östersjöns djupområden.
Med hjälp av spridningsmodeller fann forskarna att torsken i Ålands hav troligen är beroende av larver som förs dit med havsströmmar från kända lekområden i Gdansk- och Gotlandsbassängerna, eller möjligen från ännu okända områden i norra Egentliga Östersjön.
En text från Havet.nu. Redigerad för bättre sökbarhet,
Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
