Fiskebåtar byggda vid J.W. Bergs varv

Fiskebåtar byggda på J.W. Bergs varv, namn, år, hemmahamn, köpare

Träfiskebåtar

Ester, 1928, Strömstad, ??
GG 102 Ester, 1928, Vrångö, Charles Rolofsson, Axel Grandin, A.G. Andersson, A.G. Rolof och Gunnar Grandin
GG 106 Annie, 1928, Vrångö, Oskar Olsson, John Rolof, Karl Gustafsson och Karl Olsson
GG 109 Vivan, 1929, Fotö, Knut, Erik och Georg Bryngelsson
GG 125 Maina, 1929, Öckerö, Aron Utbult, Konrad Hansson och Martin Karlsson
GG 133 Daga, 1929, Öckerö, Hildor Zackrisson, Bertil Utbult, Pontus Jansson, Bernhard Utbult och Svante Svensson

GG 131 Evy, 1930, Hälsö, Ragnar Johansson och Oskar Hermansson
GG 143 Ring, 1930, Fotö, Oskar och Eskil Johansson
GG 153 Lilly, 1930, Donsö, Carl-Johan, Albert och John Jonasson
GG 157 Ella, 1930, Öckerö, August Simonsson, Karl Simonsson, Allan Martinsson-Andreasson, Uno Olsson och Ernst Alexandersson
GG 150 Comet, Albert Edvardsson
VG 194 Wasa, 1930, Träslövsläge, Hjalmar och Viktor Karlsson

MD 521 Wailett, 1931, Tjörnekalv, Ivar Vilhelm Hillberg och Allan Hillberg
GG 198 Willard, 1931, Öckerö, Johan Oskar Korneliusson, James Corneliusson och Valfrid Niklasson
VG 199 Sylvia, 1931, Träslövsläge, (skrovet byggt i Risør, Norge), Gustaf Bengtsson
Drott Göteborg
VG 200 Annie, 1931, Träslövsläge, (skrovet byggt i Risør, Norge), Anders, Bror, Gustav, John, August, Sven och Bernhard Carlsson
GG 168 Nordhavet, 1931, Knippla, Evert Nilsson
GG 180 Laila, 1931, Hönö Klova, Amandus och Gunnar Johansson
VG 140 Astrid, 1931, Videberg, Julius Johansson
GG 184 Exide, 1931, Björkö, Adolf och William Alexandersson
MD 527 Silvervåg, 1931, Åstol, Karl Andersson (Silverfjäll) och Knut Andersson (Silverfjäll)
MD 406 Linnea, 1931, Åstol, Ludvig Andersson och Eskil Johansson

MD 238 Olof, 1932, Tjörnekalv, Martin Edvard, Julius och Arvid Vikberg
GG 210 Zeus, 1932, Knippla, Svante Olsson och Alban Torgersson
MD 215 Astrid, 1932, Tjörnekalv, Algot och Herbert Karlsson
FG 38 Daisy, 1932, Glommen, Oskar och John Karlsson
GG 239 Altana, 1932, Fiskebäck, Justus Ludvigsson och Sigfrid Johansson
GG 223 Gunvor, 1932, Hyppeln, Oskar Johansson
VG 81 Skandia, 1932, Båtfjorden (Bua), Gustav, Allan och Viktor Svahn
GG 234 Kennedy, 1932, Hönö Klova, Henry Larsson
GG 215 Dagmar, 1932, Donsö, Gustaf och Charles Carlsson
GG 915 Betty, 1932 Hönö Klova, Elis, Ernst, Helge och Olof Hansson
GG 237 Bolinder, 1932, Hönö Klova, Oskar och Nestor Frönell
GG 219 Lisa, 1932, Donsö, Oskar Olofsson

GG 256 Almy, 1933, Vrångö, Karl, Hugo, Arvid och Axel Friberg
GG 242 Vensy, 1933, Öckerö, Henry Mellgren, Reinhold Olsson och Fridolf Olsson
GG 250 Västkusten, 1933, Öckerö, Torsten, Georg och Arvid Alexandersson
GG 262 Vikingland, 1933, Vrångö, Sven och Algot Julin
GG 320 Bröderna, 1933, Öckerö, Amandus, Johan och Oskar Karlsson
GG 286 Sjöfågel, 1933, Fotö, Bertil Johansson och John Karlsson
GG 280 Ziva, 1933, Vrångö, Olof, Folke och Axel Johansson
GG 683 Alfhild, 1933, Fiskebäck, Birger, Albert och Isak Johansson samt Karl Kristensson
GG 277 Ransy, 1933, Fotö, Ernst och Einar Korneliusson
GG 287 Anita, 1933, Öckerö, Algot och Walfrid Alexandersson samt Stig Bryngelsson
GG 294 Lisea, 1933, Öckerö, Bernhard Olsson
Margit, 1933, Öckerö (skrovet byggt i Djupvik, använd som bunkerbåt)

GG 301 Patricia, 1934, Styrsö, Karl, Nils och Folke Friberg
GG 297 Maja, 1934, Donsö, Johannes och Emanuel (Manne) Berntsson
GG 300 Västanvåg, 1934, Styrsö, John Johansson
GG 312 Ileana, 1934, Björkö, Albert Olsson, Hilmer Olsson (Lidebo) och Rickard Karlsson
GG 315 Elise, 1934, Hönö Klova, Sigfrid, Sven och Sigvard Svensson
GG 912 Tyra, 1934, Hönö Heden, Otto, Gustaf och John Utbult
GG 344 Mitzy, 1934, Öckerö, Birger Carlsson, Bertil Karlsson, Gunnar Olsson och Albert Olsson
GG 351 Sidney, 1934, Hälsö, Einar Ohlsson, Albert Olsson och Tage Jansson
MD 71 Lisa, 1934, Dyrön, Hilmer Augustsson, Gunnar Helmer Hilmersson och Johan Johansson
MD 214 Brittana, 1934, Åstol, Oskar Olofsson (Hallberg) och Arthur Paulsson
GG 331 Eliana, 1934, Fiskebäck, John Johansson och Karl Svenningsson

SD 51 Rando, 1935, Sydkoster, Carl Hansson, Rudolf Andersson, Adolf Johansson och Johan Hansson
GG 388 Kristina, 1935, Donsö, Emil, Karl-Bror, Arne och Eskil Karlsson
GG 391 Anna, 1935, Hönö Röd, Johannes och Arvid Andersson
GG 362 Nordkap, 1935, Öckerö, Albert Karlsson, John Olofsson, Wilhelm Olsson och August Zackrisson
GG 409 Elsie, 1935, Styrsö, Algot och Bertil Andreasson
GG 411 Karin, 1935, Donsö, John Karlsson-Bergman, Wiktor Karlsson-Bergman och Olof Möller
MD 167 Meteor, 1936, Klädesholmen 1935, adolf, Hjalmar och John Rutgersson

MD 75 Ocean, 1936, Åstol, Eskil och Roland Johansson samt Johan August Andersson
GG 136 Roxy, 1936, Hönö Röd, Fritz Edvardsson och Frank Edvardsson (Wassvik)
GG 433 Solvåg, 1936, Styrsö, Carl Gustaf, Karl-Erik och Joel Carlsson
GG 413 Gunhild, 1936, Donsö, Johan, Ragnar, Georg och Lars Johan Fhager
GG 442 Anita, 1936, Donsö, Gunnar, Konrad, Johannes och Botvid Johansson
GG 444 Tessin, 1936, Hyppeln, August Olsson (Adolfsson), Hugo Olsson (Adolfsson), Gunnar Adolfsson och Osvald Adolfsson
GG 450 Silva, 1936, Hyppeln, Alban Karlsson, Einar Adolfsson, Gustaf Adolf Karlsson och Klas Karlsson
GG 596 Volga, 1936, Hönö Heden, Martin Olsson, Anders Edvardsson och Arvid Olsson
Perfective, 1936, London, The Marstrand Fishing Company Ltd
Princess Charming, 1936, London (skrov byggt vid Ringens varv), The Marstrand Fishing Company Ltd
Quaker Girl, 1936, London (skrov byggt vid Ringens varv),The Marstrand Fishing Company Ltd
Desert Song, 1936, London (skrov byggt vid Ringens varv), The Marstrand Fishing Company Ltd
VG 4 Bertha, 1936, Träslövsläge
VG 191 Vesta, 1936, Bua

GG 467 Nautic, 1937, Donsö, Johannes Hansson, Gustav Johansson, Olof Jonasson och John Oskarsson
MD 397 Svanland, 1937, Klädesholmen, Charles Carlsson, Albin Lundberg och Brynolf Lundberg
GG 307 Poseidon, 1937, Björkö, Elon och David Alexandersson samt Torsten Olsson
Gurli, 1937, Långedrag ??
GG 72 Crosby, 1937, Hönö Klova, Olof och Sven-Olof Hansson
GG 373 Kätty, 1937, Hönö Klova, August Karlsson, Albert Karlsson och Bror Karlsson (Hamnebo)
GG 664 Erly, 1937, Öckerö, Andreas Hansson och Aron Larsson

GG 34 Libanon, 1938, Öckerö, Vilhelm Utbult, Helge Samuelsson och Karl Gunnar Berntsson
GG 29 Venus, 1938, Knippla, Gunnar, Osvald och Melker Åberg
GG 156 Ragnhild, 1938, Styrsö, Ragnar, Bror och Herbert Carlund
MD 57 Svanhild, 1938, Dyrön, Bertil Johansson, Wiktor Augustsson, Albin Andersson, Joel Johansson och Karl Olsson
Gargoyle, 1938, Göteborg
MD 522 Lizzie, 1938, Klädesholmen, Henry Bergius, Karl Olausson och Allan Bergius
GG 376 Vingaren, 1938, Öckerö, Einar Utbult, Karl Olof Utbult och Folke Corneliusson

GG 746 Sylvani, 1939, Öckerö, Helge, Per och Alf Utbult
MD 215 Astrid, 1939, Tjörnekalv, Algot Karlsson, Arnold Karlsson och Ragnar Kristensson
GG 593 Göta, 1939, Donsö, Konrad, Martin och Nils Jansson
GG 305 Vinita, 1939, Hönö Röd, Uno, August och Olof Korneliusson
GG 857 Cairo, 1939, Knippla, Klas Åberg, August Pettersson och Torsten Åberg
GG 391 Anna, 1939, Hönö Röd, Johannes, Arvid och Sven Andersson
GG 89 Ingaren, 1939, Knippla, Axel och Helmer Andersson samt Johan Johansson

Sjöbjörn I, 1940, Styrsö (bunkerbåt)
GG 367 Vingafors, 1941, Öckerö, Karl-Olof Utbult, Einar Utbult och Folke Corneliusson
GG 291 Lagafors, 1941, Björkö, Valter Barlind, Helge Olofsson (Bryngelsson) och Karl Olof Alexandersson
SD 1053 Canning, 1942, Strömstad, Strömstad Canning Co AB
GG 328 Glimmaren, 1942, Hönö Klova, Frans Hansson, Johan Hansson, Anders Dahlgren och Verner Hansson
GG 18 Berta, 1942, Donsö, Andreas, axel och Karl-Patrik Lorentsson
GG 27 Ingun, 1942, Öckerö, Karl, Georg, Arvid och Torsten Alexandersson
GG 918 Klinton, 1942, Öckerö, August, Rune och Torsten Simonsson
LL 908 Hållö, 1942, Gravarne, Sigurd och Lennart Hahne samt Karl-Eric Olofsson (Hagberg)
GG 150 Anna-Birgit, 1943, Göteborg, AB Svenska Fyserierna
GG 325 Älvsborg, 1943, Björkö, Adolf, Elon och William Alexandersson samt Holger Eriksson
GG 145 Anna-Siri, 1943, Göteborg, AB Svenska Fyserierna
GG 356 Valand, 1943, Knippla, Edvin Eliasson, Astor Claesson, Arnt Andersson och Folke Zackrisson
GG 264 Ziva, 1943, Vrångö, Folke, Axel och Olof Johansson
GG 105 Titania, 1943, Fotö, Oscar och Filip Larsson samt Stanley Andersson
GG 375 Västervåg, 1943, Rörö, Ossian Alexius Olofsson, Justus Olofsson, Torsten Johansson (Janebratt), Waimar Olsson och Olof Hansson
GG 223 Rimmon, 1944, Fotö, Karl-Gösta Börjesson, Torild Johansson och Erland Dahlgren
GG 364 Nordö, 1944, Öckerö, Karl Gustav Jansson, Henry Jansson och Erland Hermansson
VG 25 Almy, 1944, Båtfjorden, Ivar Torkelsson
Vestursöki, 1945, Färöarna
Vesturleiki, 1945, Sörvaag Färöarna, P/f Vaga Trolara Felag

SF 57 Borgey, 1946, Holmafjördur Island
NK 101 Freyfaxi, 1946, Neskaupstadur Island
SU 555 Holmaborg, 1946, Eskifjördur Island
LL 722 Tudor, Åstol, 1946, (såldes som ny till Island, skrovet tillverkat på Björkö varv)
GG 205 Ganthi, 1946, Fiskebäck (skrovet tillverkat på Björkö varv), Olof, bror, Dan, Nils och Henry Ahlström
GG 306 Ejdern, 1946, Fotö (skrovet tillverkat på Björkö varv), Sölve och Valter Knutsson samt Arne och aaugust Karlsson
GG 334 Timor, 1946, Öckerö (skrovet tillverkat på Björkö varv), Bertil Karlsson, Gunnar Olsson och Albert Olsson
RE 27 Mars, 1946, Reykjavik Island
LL 515 Westklint, 1946, Dyrön, Klas, Algot, Bertil Erik och Ragnar Andersson samt Edvard Olsson
GG 277 Ransy, 1947, Fotö, Einar Corneliusson, Melker Åberg och August Carlsson
GG 129 Zaima, 1947, Hälsö, Alf, Karl och Östens Nilsson
VG 106 Falken, 1947, Bua, Johan Torkelsson
GG 449 Gullfors, 1947, Björkö (skrovet tillverkat på Björkö varv), Magnus Barlind och Karl-Olof Alexandersson
GG 336 Saigon, 1948, Öckerö, Allan Karlsson, Olof Corneliusson, Elon Corneliusson och Kaleb Alexandersson
GG 117 Äling, 1948, Hälsö, Hilmer Jansson, August Jansson, Nils Jansson och Karl-Erik Karlsson
GG 361 Santos, 1948, Hönö Heden, Robert och Erik Antonsson samt Harry Ivarsson
GG 350 Svanic, 1949, Hönö Klova, Frans, Johan och Lennart Hansson
GG 347 Silverön, 1949, Hönö Klova, August, Karl-Gustav, Agne och Stig Gunnar Listerberg
GG 277 Ransy, 1949, Fotö, Melker Åberg, Einar Corneliusson och August Karlsson
GG 915 Betty, 1949, Hönö Klova, Ernst och Helge Hansson

LL 575 Zaron, 1950, Dyrön, Henry Hilmersson, Adger Augutsson, Yngve Karlsson och Algot Pettersson
GG 291 Lagafors, 1950, Björkö, Elon Barlind, Walter Barlind och Erik Eriksson
Esso Marin, 1950, Göteborg (bunkerbåt), Esso
GG 351 Sidney, 1950, Hälsö, Einar, Albert och Göte Ohlsson samt Tage Jansson
GG 184 Exide, 1950, Björkö, William, Nils och Ingemar Alexandersson
GG 112 Renland, 1951, Knippla, Alf Berndtsson, Nestor Eliasson och Rune Berntsson
GG 105 Titania, 1951, Fotö, Stanley Andersson och Filip Larsson
LL 367 Svanesund, 1951, Klädesholmen, Rune, Lennart och Erland Johansson samt Allan Bergius och Elve Karlsson
GG 287 Tunis, 1952, Hälsö, Gustav, Paul och Allan Larsson
LL 530 Stanly, 1953, Rönnäng, Clarence och Georg Wikberg
GG 433 Solvåg, 1954, Styrsö (skrovet tillverkat på Björkö varv), Karl-Erik, Joel och Tore Carlsson
GG 179 Siam, 1954, Donsö (skrovet tillverkat på Björkö varv), John, Bengt, Gunnar, Lars och Jan Gustavsson
GG 277 Ransy, 1955, Fotö, Melker Åberg, Einar Corneliusson och August Karlsson
GG 449 Skogafors, 1955, Björkö, Magnus Barlind, Karl-Olof Alexandersson och Tommy Karlsson (Kyldal)
GG 109 Najaden, 1955, Öckerö, Karl-Olof, Karl och Stig Johansson (byggdes vid Saltviks varv, men färdigbyggdes och utrustades på Bergs)
GG 291 Lagafors, 1956, Björkö, Valter Barlind, Elon Barlind, David Alexandersson och Stig Kristerberg
GG 205 Ganthi, 1958, Fiskebäck, Olof, Nils, Bror, Henry och Thore Ahlström samt Karl-Gustav Claesson
LL 290 Sandefjord, 1959, Åstol, Gustav, Olle och Sten Gustavsson samt Bengt Eliasson och Berndt-Albert Berntsson

GG 291 Lagafors, 1960, Björkö, Valter Barlind, Hans Holgersson och Claes Haraldsson
GG 477 Midland, 1961, Öckerö, Ragnar och Karl-Gustav Andersson samt Gösta Johansson
GG 111 Vanadis, 1961, Donsö, Holger, Karl-Gustav och Torsten Fhager
GG 569 Vingaborg, 1962, Donsö, Artur, Henry och Bo Johansson samt Hans Johnsson
KE 8 Hilmir, 1963, Keflavik Island (skrovet byggt på det tidigare Petters varv)
GG 617 Fortuna, 1963, Fiskebäck (skrovet byggt på Petters varv), Gunnar och Andy Axelsson samt Tage Karlsson
GG 691 Nordvåg, 1964, Nordviksstrand (skrovet byggt på Petters varv), Wilhelm Hamnén, Harald Hamnén, Gustav Olausson och Georg Gustavsson
GG 527 Sagoland, 1964, Åstol (skrovet byggt på Petters varv), Anders, Charles, Ragnar och Henrik Larsson
GG 291 Lagafors, 1965, Björkö (skrovet byggt på Petters varv), Valter Barlind, Hans Holgersson och Claes Haraldsson
GG 367 Vingafors, 1966, Öckerö (skrovet byggt på Petters varv), Karl-Olof, Dan-Åke och Bengt Utbult
GG 64 Astrid, 1967, Hyppeln (skrovet byggt på Petters varv), Oskar, Åke och Leif Johansson samt Hilmer Hagberg

Laxen, 1972, Fiskeriverket
Rödingen, 1972, Fiskeriverket
Gösen, 1972, Fiskeriverket

Stålfiskebåtar (under denna tid hette företaget AB Hälsö varv)

GG 921 Bohuslän, 1974, Göteborg, Svenska Västkustfiskarna SVC AB (skrovet byggt på Karlstads varv)
GG 922 Halland, 1974, Göteborg, Svenska Västkustfiskarna SVC AB (skrovet byggt på Karlstads varv)
Carmarose, 1974, Irland (skrovet byggt på Falkenbergs varv, nuvarande LL 207 Nautic)
GG 334 Timor Öckerö, 1975, Öckerö, (skrovet byggt på Karlstads varv) Wilhelm Alexandersson med flera

Advertisements