
VL-4-KI Andrea L. Bild: Geir Vinnes/Shipspotting
Themis Fiskeri har köpt ny båt. Themis Fiskeri A/S sålde nyligen S 144 Themis till Henning Kjeldsen. Nu verkar de som om de köpte en ny båt. Än så länge har den namnet S 589 Themis vilket kanske kan tyda på att den för närvarande ägs av Henning Kjeldsen och ingår i nån slags bytesaffär med gamla S 144 Themis som ju blivit S 349 Gitte Henning. Tidigare hette den nya båten VL-4-KI Andrea L och hörde hemma i norska Måløy.
Båten byggdes på Stadyard AS år 2014 som som SF-4-V Torbas för en norsk ägare. Därefter blev den FD 110 Høgaberg och hörde hemma på Färöarna. Sen såldes den till Norge och Andrea L AS som nus sålt den vidare.
I Norge tycks VL-4-KI Andrea L främst ha fiskat med snörpvad (ringnot) men den är byggd för att även fiska med trål.Som FD 110 Høgaberg fiskade den troligen mest med trål-
Andrea L är en betydligt större båt än den gamla S 144 Themis då den är på 2 716 bruttoton med en längd på 69,9 meter. Den är försedd med en Caterpillar 8M32C motor på 5 440 hk (cirka 4 000 kW). Det blir den näst största svenskägda fiskebåten efter S 264 Astrid. Förutsatt att det verkligen är Themis Fiskeri A/S som köpt den.
Läs mer:
Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.