Fiskebåtar byggda vid Ringens varv

Fiskebåtar byggda vid Ringens varv, namn, byggår, hemmahamn, köpare

GG 293 Löfven, 1906, Hälsö, Martin Nilsson, Karl Nilsson och Justus Nilsson
MD 84 Kronan, 1906, Dyrön, Lars, Alfred och Johan Larsson
MD 111 Marstrand, 1906, Marstrand, Oskar Svensson
MD 94 Valborg, 1907, Dyrön, Bernhard Andersson, Nils och Albin Johansson
MD 95 Fylgia, 1907, Dyrön, Petter Olsson, Olof Andersson och Axel Carlsson
GG 342 Ejdern, 1908, Fotö, August Andersson
GG 336 Fågel, 1908, Öckerö, Karl Aronsson och Aron Karlsson
MD 106 Avanti, 1908, Åstol, Anders Olausson, Olle Andersson, Karl August Paulsson och Oskar Olofsson (Hallberg)
MD 108 Niord, 1908, Skärhamn, Emanuel och Rutger Olsson
GG 364 Delfin, 1908, Öckerö, Anders Aronsson, Carl Zachariasson, Svante Svensson, Bernhard Utbult och Pontus Jansson
GG 376 Magne, 1908, Öckerö, Edvard Utbult, Birger Karlsson och Karl Petter Olsson
GG 386 Selma, 1909, Hönö, Anders Olofsson

GG 422 Irma, 1910, Knippla, Carl Sahlqvist, Axel och Martin Johansson samt Albin Karlsson
GG 437 Ocean, 1910, Hälsö, Albin och Olof Ludvigsson samt Gustav Olsson
GG 427 Windy, 1910, Björkö, Oskar Andreasson samt Albert och Sigfrid Olsson
MD 158 Gustaf V, 1910, Stansvik, Carl Andersson och Karl Sandberg
GG 743 Nordstrand, 1911, Björkö, Johan Persson, Alexius Andersson, Bern Pettersson och John Johansson
GG 477 Tea, 1911, Öckerö, Lars Emanuelsson och Per Algot Johansson
GG 488 Marga, 1911, Hönö Heden, August och Ture Hedström
GG 492 Garm, 1911, Hönö Heden, Bernhard Gustavsson och David Karlsson
MD 181 Fursten, 1911, Tjörnekalv, Oskar Johansson, Ivar Hillberg, Charles Hillberg, Oscar Rutgersson, Johan Karlsson och Fredrik Kjellberg
GG 483 Tyko, 1911, Öckerö, Viktor Hansson, Olle Abrahamsson, Verner Persson och Alexius Johansson
GG 451 Ring, 1912, Fotö, Albert Johansson
GG 501 Saga, 1912, Donsö, Johannes, Mauritz och Oskar Olsson
GG 512 Frida, 1912, Hälsö, Albert Johansson, Oskar Andreasson samt Samuel och Bernhard Kristiansson
GG 513 Lilly, 1912, Knippla, August, Karl och Bernhard Klasson
GG 525 Norden, 1912, Hyppeln, Olof, Hjalmar och Otto Johansson
MD 243 Virgo, 1913, Dyrön, Petter Andersson, Bernhard Pettersson, Carl Alfredsson och Emil Carlsson
MD 244 Vale, 1913, Skärhamn, Arvid Christiansson och Karl Andersson
MD 249 Fram, 1913, Flatholmen, Bernhard Larsson (Vadlaget Fram)
MD 251 Ally, 1913, Dyrön, Olof och Nils Johansson, Anders Kristiansson samt Karl, Hjalmar och Viktor Augustsson
MD 267 Neptun, 1914, Dyrön, Carl och Olof Nilsson
GG 600 Magda, 1914, Hälsö, Otto Jansson, Emil Johansson, Kristian Johansson och Alexander Andersson
MD 264 Willy, 1914, Klädesholmen, Albert Olsson, Albert Axelsson och Mentor Olsson
MD 271 Svan, 1914, Bleket, J.O. Olsson
MD 272 Alba, 1914, Åstol, Vadlaget Alba
GG 604 Märta, 1914, Hönö Klova, Birger Hansson och Sigfrid Larsson
MD 287 Björn, 1915, Brunskär, Johan och Carl Möller
GG 616 Trasten, 1915, Lilla Fiskebäck, Gustaf Carlsson och Karl Carlsson
GG 617 Ärlan, 1915, Fiskebäck, Johannes och Karl Börjesson, Alf Johansson samt Nils Karlsson
GG 620 Thule, 1915, Fiskebäck, Belin Nilsson, Adolf Nilsson och Justus Karlsson
GG 626 Iris, 1915, Öckerö, Oskar Berntsson
GG 629 Bare, 1915, Fiskebäck, Carl Anton och Bror Belin
GG 633 Fiskebäck, 1915, Fiskebäck, Börje, Artur, Samuel och David Johansson samt Johan Johansson (Börjesson)
MD 283 Böljan, 1915, Skärhamn, Carl, Edvard och Johannes Eliasson
GG 643 Anna, 1916, Donsö, Knut Lorentsson
GG 667 Asta, 1916, Hönö Klova, Patrik Andersson, Oscar Johansson (Frönell) och Zakarias Samuelsson
GG 669 Havny, 1916, Önnered, Pagiel Pettersson och R. Pettersson
LL 677 Selma, 1916, Grundsund, Karl Johansson (Sörensson), Oskar Johansson (Sörensson), Arvid och Sigurd Johansson, Johan Sörensson och Johan Amandusson
GG 677 Britta, 1916, Fiskebäck, Alrik, Axel, Ragnar, Nils och Sterner Johansson
GG 649 Nordley, 1916, Öckerö, Olof Eriksson, Erik Johansson
GG 662 Aldo, 1916, Högen, Oscar Jönsson, Tor Ahlström och Anders Ahlström
GG 694 Ester, 1916, Öckerö, Edvin Eriksson, Karl Albert Johansson, Oskar Andersson, Svens Svensson och Alexius Johansson
LL 732 Bele, 1917, Hasselösund, Carl och Bernhard Karlsson
MD 325 Arne Erik, 1917, Klädesholmen, Albert Olsson (Teider) och Mentor Olsson
GG 699 Siken, 1917, Lilla Fiskebäck, Axel Börjesson och Emanuel Andersson
GG 724 Kattegatt, 1917, Donsö, Alfred, John och Magnus Karlsson
GG 725 Molly, 1917, Knippla, Job Zackrisson, Bernhard Hellgren och Albert Johansson
GG 730 Johnny, 1917, Hönö Klova, Otto Johansson Bergeld, Karl Persson, Arnt Persson, Fridolf Johansson, Pontus Hansson och Oscar Hansson
GG 736 Nanny, 1917, Knippla, Oskar Åsberg, Karl Åsberg och Oskar Andersson
MD 329 Fylgia, 1918, Bleket, Alfred, Karl Robert, Anders och Algot Pettersson samt Albert Leopold Alfredsson-Pettersson
MD 353 Dolly, 1919, Klädesholmen, Albert Axelsson, Oscar Andersson och Vilhelm Olsson
MD 367 Condor, 1919, Marstrand, Axel, Gustaf och Frans Eriksson samt Sven Bengtsson
MD 347 Clary, 1919, Åstol, Johan Karlsson och Axel Anderssson
LL 107 Göta, 1919, Fisketången, James Andersson och Vadlaget Göta
GG 842 Ägir, 1919, Knippla, Svante Olsson (Torgersson), Alban Olsson (Torgersson), Fritiof Torgersson och Thor Torgersson
MD 349 Bris, 1919, Åstol, Anders och Oscar Olsson, Oscar, Rickard och Knut Karlsson samt Alexander Olsson
GG 849 Aldebaran, 1919, Knippla, Charles, Rikard och Fridolf Andersson

GG 857 Elma, 1920, Knippla, Klas och August Åberg, August Pettersson samt Axel Eliasson
GG 862 Linnea, 1920, Fotö, Gustaf och Martin Abrahamsson
GG 879 Wilma, 1921, Hyppeln, Oskar Olsson, Adolf Adolfsson, John Karlsson och Viktor Karlsson
GG 893 City, 1922, Knippla, Richard Germundsson, Klas Karlsson, Johan Karlsson, Hjalmar Jansson och Fritjof Olsson
GG 934 Elsy, 1924, Donsö, Johan, Gustaf och Einar Jansson
GG 942 Karin, 1924, Vrångö, John och Albert Gustafsson
MD 426 Thule, 1924, Rönnäng, Ernst Kristensson, Oskar Olsson och Ivar Olsson
MD 433 Anna, 1925, Dyrön, Bertil Johansson, Hilmer Alfredsson, Albert Augustsson, Hilmer Augustsson, Viktor Augustsson och Linus Olsson
GG 5 Mode, 1925, Hönö Röd, Gustaf Hansson och Karl Corneliusson
MD 452 Frankonia, 1926, Åstol, Oskar Olsson, Lars Johansson och Johan Johansson
GG 38 Sylvi, 1926, Knippla, Olof Karlsson, Charles Berndtsson och Axel Eliasson
MD 454 Arizona, 1926, Åstol, Erik Bengtsson, Charles Johansson och Einar Johansson
MD 457 Donalda, 1926, Åstol, Anders Johansson och Johan Berntsson
MD 462 Voltana, 1927, Åstol, John Johansson och Anders Larsson
MD 463 Gustaf, 1927, Åstol, Linus Gustafsson, Alfred Gustafsson och Arvid Karlsson
GG 74 Astrea, 1927, Önnered, Anders Andersson och Erik Konrad Andersson
MD 468 Astrea, 1927, Åstol, Oskar och John Karlsson
LL 625 Ewy, Hasselösund, 1927, Karl Persson, Kunt Carlsson och Karl Samuelsson
LL 1048 Alinde, Gravarne, 1927, Fridolf Andersson (Rude), Yngve andersson och Rudolf Andersson
MD 328 Axel, 1928, Åstol, Bernt och Axel Berntsson samt Bernt Axelsson
MD 485 Bellona, 1928, Åstol, Oskar och Rikard Karlsson, Knut Carlsson samt Alexander Olsson
MD 486 Wallonia, 1928, Dyrön, Albin och Gustav Johansson, Bernhard Pettersson samt Fredrik Nilsson
MD 493 Klara-Britt, 1929, Åstol, Birger Karlsson och Joel Johansson
MD 498 Elly, 1929, Dyrön, Harald och Erik Hansson, Erik Pettersson, Albert Nilsson samt Ossian Johansson
GG 126 Lilly, 1929, Vrångö, Oskar och Bertil Karlsson
MD 500 Wendula, 1929, Åstol, Johan, Evald och Erland Karlsson samt Karl Berntsson

MD 507 Marbina, 1930, Åstol, Anders Larsson, Rudolf Larsson och Ludvig Johansson
MD 509 Meranda, 1930, Åstol, Oscar Andersson (Myrberg) samt Birger och Alban Carlsson
MD 518 Vanja, 1930, Dyrön, Emil, Hans och August Karlsson samt Albin och Karl-Anders Axelsson
GG 151 Wolma, 1930, Fiskebäck, Nils Börjesson och Stefan Magnusson
MD 522 Lizzie, 1931, Klädesholmen, Alfred Bergius och Karl Olausson
MD 523 Nordhavet, 1931, Åstol, Lars Johansson, John Karlsson och Albin Johansson
MD 525 Sonja, 1931, Bleket, John Kristian Johansson, John Olsson och Herman Andersson
GG 192 Roiny, 1931, Rörö, Knut Karlsson
GG 188 Tärno, 1931, Högen, Anders Ahlström
LL 593 Elvy, 1931, Hasselösund, Olof Andreasson, Bertil Hassellöv och Sterner Hassellöv
MD 529 Hemland, 1931, Åstol, Arvid Johansson, Axel Olsson och Folke Johansson
MD 121 Maria, 1931, Skärhamn, Karl och Arvid Andersson
MD 531 Johan, 1932, Åstol, Ludvig Johansson och Artur Bergström
GG 207 Svanhild, 1932, Öckerö, Henry och Torsten Börjesson samt Allan och Evert Samuelsson
MD 532 Amarant, 1932, Åstol, Einar och Charles Johansson samt Erik Bengtsson
LL 671 Klary, 1932, Gravarne, Henrik och Fridolf Larsson
GG 224 Suecia, 1932, Hönö Röd, Hans Petter Larsson, Albin Larsson och Oskar Korneliusson
MD 92 Argo, 1932, Kyrkesund, Werner och Hugo William Wallin samt Charles Algot Olsson
LL 577 Virgo, 1933, Gravarne, Henning Henriksson och Lars Claesson
LL 522 Pollux, 1933, Grundsund, Abraham och Simon Antonsson, Alvar och Karl Hagel samt Gustav Simonsson
LL 225 Mariana, 1933, Smögen, Ernst Sewerinsson
LL 529 Ceylon, 1933, Smögen, Anders Larssons samt Olof och Werner Andersson
Gypsy Love, 1936, London, The Marstrand Fishing Company Ltd
Princess Charming, 1936, London, The Marstrand Fishing Company Ltd (färdigbyggd på J.W. Bergs)
Quaker Girl, 1936, London, The Marstrand Fishing Company Ltd (färdigbyggd på J.W. Bergs)
Desert Song, 1936, London, The Marstrand Fishing Company Ltd (färdigbyggd på J.W. Bergs)
LL 730 Anna, 1936, Bäckevik, Rune Ögård och Elis Henriksson
GG 438 Gideon, 1936, Hönö, Hugo och Allan Andersson (Anhage) samt Georg Åberg
LL 123 Bolinder, 1936, Bäckevik, Mentor, Einar och Algot Henriksson
GG 448 Essie, 1936, Donsö, Nils, Johannes och Gunnar Nilsson
MD 97 Merita, 1937, Dyrön, Karl, Osvald och Harry Johansson samt Arvid Nilsson
MD 79 Normandia, 1937, Dyrön, Alrik Olsson, John Aronsson och Knut Christiansson
LL 777 Carita, 1937, Smögen, Lambert och Olof Olsson samt Olof Rödström
MD 63 Nordvåg, 1938, Nordvik, Gustav och Albert Olausson
LL 917 Gullfors, 1938, Smögen, Birger Andersson samt Evert och Karl Bengtsson
MD 450 Zenita, 1938, Brunskär, Alf, Karl Kudvig och Lars Konstantin Möller
Solo, 1938, Göteborg, AB Apotekarnes Förenade Vattenfabriker (från 1943 VG 88 Svealand)

LL 432 Brattvåg, 1942, Åstol, Anders Johansson, Axel Berntsson, Johan Berntsson
LL 587 Skogland, 1942, Grundsund, Eskil Karlsson, Mårten Johansson och Jakob Karlsson
LL 480 Majland, 1942, Gravarne, Roland Larsson, Torsten Andersson, Gustav Antonsson och Pontus Nilsson
LL 552 Pentland, 1942, Gravarne, Helge Karlsson och Pontus Nilsson
LL 696 Grassy, 1943, Gravarne, Albert, Albanus och Einar Antonsson-Grass samt Arne Grass (såld till Reykjavik på Island 1945 som Skeggi)
GG 360 Svalan, 1943, Hönö Röd, Axel Karlsson samt Karl-Johan och Erik Axelsson (Sålt 1945 till Reykjavik på Island som Skii)
GG 109 Fotösund, 1944, Fotö, Knut, Georg och Erik Bryngelsson
Hafdis, 1946, Vestmannaeyjar Island,
LL 715 Moderland, 1946, Åstol, Otto Johansson (Jogenfeldt), Alfred Gustafsson och Oscar Mattsson
LL 742 Åstol, 1946, Åstol, Eskil, Roland och Alrik Johansson
GG 510 Kenty, 1947, Björkö, Ragnar Eliasson, Erik Bengtsson och Torsten Pettersson (Palmbratt)
GG 477 Midland, 1948, Öckerö, Aron och Astor Larsson, Per-Algot Johansson samt Ragnar och Karl Gustav Andersson
LL 697 Mälarö, 1948, Dyrön, Linus, Paul och Lennart Lorentsson samt Olof Augustsson
GG 460 Kungsö, 1949, Fiskebäck, Manne och Tore Karlsson samt Bertil, Gunnar och Arne Johansson
GG 376 Vingarö, 1949, Öckerö, Einar och Karl Olof Utbult samt Arne Karlsson (Kärrbrant)
LL 928 Bohuslän, 1949, Åstol, John Johansson, Erland Karlsson, Daniel Johnsson och Bengt Eliasson

LL 550 Ringö, 1950, Fisketången, Albert Johansson samt Per och Kjell Albertsson
LL 744 Vestkusten, 1950, Åstol, Charles, John och Folke Johansson samt Erling Alexandersson
GG 316 Caparen, 1951, Knippla, Yngve Olsson, Vilhelm Åberg och Frank Claesson
LL 716 Caprice, 1954, Åstol, Anders, Erik, Henning, Astor och Eskil Bengtsson samt Klas Hansson
GG 247 Hermon, 1955, Fotö, Eskil och Gottfrid Johansson samt Sven Jansson
GG 464 Santana, 1955, Öckerö, Henry, Lennart och Karl-Olof Korneliusson samt Sonny Eliasson
GG 530 Carina, 1956, Hönö-Klova, Valde, Per och Helge Johansson
LL 579 Brattö, 1956, Dyrön, August Karlsson, Paul Lorentsson, Bengt Olsson och Gösta Olsson
LL 742 Ocean, 1957, Åstol, Eskil Johansson, Dan-Eskil Johansson och Erik Kjellberg
GG 536 Los Angeles, 1957, Öckerö, Evert, Helge och Harry Persson
LL 367 Svanesund, 1958, Klädesholmen, Allan Bergius, Elve Karlsson och Erland Johansson
LL 734 Silvervåg, 1958, Åstol, Karl, Karl-Axel, Roland och Knut Silverfjäll
LL 177 Silverfors, 1959, Åstol, Knut, Axel och Karl Julius Silverfjäll
LL 767 Gullfors, 1959, Dyrön, Gösta Olsson, Valter Augustsson, Elon Aronsson, Alf Nilsson och Eskil Nilsson

GG 469 Brittana, 1960, Knippla, Holger Carlsson samt Einar och Berndt Magnusson
GG 376 Götaland, 1961, Öckerö, Arne Berntsson, Henry Andreasson och Lennart Andreasson
GG 388 Kristina, 1962, Donsö, Karl-Bror, Arne, Ebbe och Stig Karlsson
NK 6 Gullfaxi, 1962, Neskaupstadur Island, (färdigbyggd på Djupviks varv)
GG 480 Cortina, 1963, Donsö, Gustav-Arne Fransson, Hans Kristensson, Åke Antonsson och Karl-Anders Karlsson
GG 277 Rivö, 1964, Fiskebäck, Stig Börjesson, Yngve Börjesson, Ingvar Johansson, Per Axelsson och Lennart Oskarsson
GG 562 Randi, 1965, Kjell och Eisten Olofsson

Med stor sannolikhet saknas flera fiskebåtar byggda vid varvet, däribland byggen till Island och skrov byggda till andra varv. Varvet är ett av de de svenska varv som byggt allra flest fiskebåtar. De enda som byggt i närheten av lika många är Bröderna Olsson i Studseröd i Skredsvik och J.W. Berg på Hälsö.

Advertisements