Var är den pelagiska fiskeflottan i mars 2026? Nästan alla pelagiska svenska fiskebåtar ligger i hamn. Det är snart dags för tobisfisket i Nordsjön och fisket av sill för äkta matjes, också det i Nordsjön. Kanske förbereds många båtar för framförallt tobisfisket och några får troligen för fisket av sill till matjes. Eller så är de bara färdioga för denna vecka. Flera båtar har varit eller är på varv. Några båtar fiskar dock i Bottenhavet och Östersjön. Kanske främst sill då de flesta befinner sig nära Sverige.
Stora pelagiska båtar, namn, var båten finns just nu, ägare
- GE 49 Arcadia, Bottenhavet, Arcadia Norr AB/Rederi AB Engesberg
- GG 64 Astrid Marie, Skagen, Astrid Fiske AB
- GG 203 Ginneton, Skagen, Fiskeri AB Ginneton
- GG 204 Tor-ön, Fiskebäck, Tor-ön Fiske AB
- GG 206 Ahlma, Skagen, Ahlma Fiskeri AB
- GG 207 Torland, Skagen, Torland Fiske AB
- GG 218 Västfjord II, Östersjön på väg hem, Västfjord Fiskeri AB
- GG 229 Clipperton, Donsö, B-C Pelagic AB
- GG 330 Carmona, Östersjön norr om Öland, Båt GG 330 Carmona AB
- GG 505 Polar, Bottenhavet, Bryngeld Fiskeri AB
- GG 850 Odeskär, Vrångö, Odeskär AB
- SIN 602 Courage, Simrishamn, Fiskefartyget Courage af Skillinge AB
- VY 242 Vestland, Östersjön norr om Öland, Vestland FIskeri AB
- AS 202 Neptun, Donsö, Odeskar A/S
- FIN-1151-T Glomskär, Bottenhavet, Kotka Fiskeri AB/DE Fiske AB
- L 106 Monsun, Öckerö på varv, Christer & Lennart Fiskeri
- L 421 Cadiz, Thyborøn, Berndtsson & Börjesson Fiskeri
- L 520 Emmie Noah, Thyborøn, Berndtsson & Börjesson Fiskeri
- NC 336 Kristin, Östersjön, Kristine Fiskeri
- S 144 Themis, Skagen, Themis Fiskeri
- S 204 Tor-ön, Skagen, Tor-ön Fiske AB
- S 205 Ceton, Skagen, Fiskeri AB Ginneton
- S 206 Ahlma West, Fiskebäck, Ahlma Danmark
- S 264 Astrid, Skagen, Astrid Fiskeri A/S
- S 438 Bristol, Donsö, B-C Pelagic
- S 464 Stella Nova IX, Skagen, Stella Nova Fiskeri
- Nordic, Atlanten utanför Västsahara, Zandic
- Zander 2, Dakhla, Zandic
Mindre båtar

SG 64 Vågskär. BIld: SPF
Av de mindre båtarna så befinner sig GG 210 Vera C i hamn på Donsö. I pelagiska sammanhang är den att betrakta som en kvotbåt precis som GG 70 Marie. Var GG 70 Marie befinner sig är oklart då den inte längre syns på Marinetraffic men den brukar för det mesta ligga i hamn på Rörö.
GG 39 Rossö befinner sig på Öckerö, GG 840 Svanen på Rörö och FN 267 Emilie i Skagen. Kvotbåten GG 1226 Clippfjord befinner sig på Donsö. Snörpvadsbåten LL 72 Lagun ligger i Lysekil.
KR 59 Solana på fiske öster om Öland, VY 76 Boköland öster om Gotland och VY 23 Seiland ligger i Närshamn. VY 43 Mindy, VY 33 Britton och VY 21 Axelia återfinns i Ronehamn. SIN 10 Cecilia ligger i Tejn på Bornholm och SG 40 Miraculix i Simrishamn. VK 190 Scanö fiskar norr om Öland medan SG 64 Vågskär och SG 73 Saga ligger i Nogersund. ON 5 Hilma återfinns i Nexø på Bornholm.
Läs mer:
Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

