Ovanliga fiskar fångade i Hakefjorden

Ovanliga fiskar fångade i Hakefjorden. 8+fjordar, Göteborgs universitet och SLU har tillsammans drivit ett havsöringsprojekt vid ålgräsängar i Hakefjorden under våren. I de bottengarn de använt för att fånga havsöringar för märkning har de också fått en hel del annan fisk. Sammanlagt har de märkt 350 havsöringar och fångat bland annat prästfisk, ansjovis, mulle och lax. En av laxarna var på hela 10 kilo.

Total sex prästfiskar fångades. Prästfisk (Atherina presbyter) är en liten silvrig fisk som kan bli 20 centimeter lång. Den kan kännas igen på de väl åtskilda ryggfenorna och det breda svartskimrande bandet längs kroppssidan. I Nordsjön, Skagerak och Kattegatt leker den kring midsommar.

Prästfisk

Prästfisk. Bild: Havets hus

Prästfisk förekommer vanligtvis på den danska sidan av Kattegatt söderut längst Brittiska öarna och längst kontintentaleuropas kust ner till Madeira och Marocco samt i Medelhavet. I Sverige har rapporter om prästfisk skett endast vid tre tillfällen. Det första var 2007 vid Ringhals i Halland. Andra tillfället var augusti 2024 vid Grundsund i Bohuslän och den skänktes till Havets hus där den ännu simmar. Den har nu fått ytterligare några kompisar i och med de nya fynden som skänktes till Havets hus. 2024 fotograferades också en prästfisk av en naturfotograf.

Med varmare vatten verkar prästfisk bli allt vanligare vid den svenska kusten. En annan fisk som sannolikt kommer att bli vanligare i svensk vatten med varmare hav är ansjovis. En gång i tiden fanns tsor amängder ansjovis i Nprdsjön då havsviken Zuiderzee i Nederländerna var ett mcyket viktigt lekomrård. Genom att Zuiderzee stängts in med en stor damm och förvandlats till en insjö, Ijsselmeer försvann lekområden och större delen av ansjovisbeståndet. Men ansjovis kommer sannolikt att återkomma till Nordsjön i större mängder i takt med att vattnet blir varmare.

Andra arter som också fångades

Mulle-släktet som består av flera arter, förekommer i bland annat Medelhavsområdet där de är populära matfiskar. Mulle (Mullus surmuletus) anes vara en lyxfisk och betingar höga priser så den är föremål för ett rikat kommersiellt fiske i framförallt Medelhavet. Den hittas regelbundet i Sverige men förväntas inte bli vanliga här.

Ansjovis (Engraulis encrasicolus, tid. Engraulis engraulis) är en art som är intressant för det pelagiska yrkesfisket och många länder är det en viktig art. En släkting, anchoveta som finns utanför Chile och Peru, är världens mest fiskade art. Prästfisk verkar inte fiskas kommersiellt.

Läs mer:

 


Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.