S 264 Astrid är den i särklass största svenskägda fiskebåten. Med hemmahamn i Skgen är den också byggd i Skagen. Närmare bestämt på Karstensens Skibsværft A/S år 2022 på ett skrov som byggdes åpå Karstensen Shipyard Poland Sp.zo.o. i Gdynia i Polen. Ägare av båten är Astrid Fiskeri A/S som är ett dotterbolag till Astrid Fiske AB vars ägare är familjen Johansson på Rörö.
Den pelagiska trålaren är också byggd för att kunna fiska med snörpvad men något sådan fiske bedrivs inte med den stora båten på 4 697 bruttoton. Längden är 91,8 meter, bredden 17 m och djupgående 6,8 m. Båten är försedd med en Wärtsilä 12V31 diesel på 4 320 KW. Även drivlina och propeller är levererad av Wärtsilä. Hjälpmotorer är två Caterpillar C32 på 900 kW vardera samt en Caterpillar C18 565 kW. Elgeneratorn är en Marelli på 3 300 kW. Sidopropellrar är 2 stycken Brunvoll på 1 400 Kw vardera.
Kongsberg har levererat vinscharna medan Macgregor Triplex står för däckskranarna. RSW-anläggningen är tre stycken FrioNordica på 1 300 kW vardera. RSW-tankarna rymmer 3 480 kubikmeter.
Det fiske so bedrivs med S 264 Astrid är främst konsumtionsfiske av sill i Nordsjön, Norska havet och Nordatlanten, och konsumtionsfiske av makrill i Nordsjön och Nordatlanten. Dessutom industrifiske av skarpsill och tobis i Nordsjön samt industrifiske av kolmule (blåvitling) i Nordatlanten och trynfisk vid Irland.
Astrid Fiske AB äger för sin del den pelagiska trålaren GG 64 Astrid Marie och den demersala trålaren GG 70 Marie i Sverige. Familjen Johansson är via Skagen Fiskeri A/S också ägare till de pelagiska trålarna S 464 Stella Nova och FN 267 Emilie. På nåt sätt äger familjen numera förmodligen även den pelagiska trålaren GG 840 Svanen.
Läs mer:
- De största fiskebåtarna – S 144 Themis
- De största fiskebåtarna – S 464 Stella Nova
- De största fiskebåtarna – GG 64 Astrid-Marie
- Om de största fiskebåtarna – S 205 Ceton
Upptäck mer från Svenssons Nyheter - Njord
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.


3 svar på “De största fiskebåtarna – S 264 Astrid”